Metaverse Nedir?

tarafından
43
Metaverse Nedir?

Yeni dünyanın yaratıcısı Metaverse Nedir?
Metaverse
, birçok kişinin yeni yeni duyduğu bir kavram olup içeriği ve anlamı merak edilir. Facebook gibi önemli teknoloji markalarının hızla yatırım yaptığı ve bu vesileyle gündeme aldığı metaverse kavramını izah etmek için kelimenin etimolojisini irdelemek isabetli olacaktır. Meta, Yunanca bir kavram olup “öte” ve “sonra” anlamını taşır. Meta ile İngilizcede “universe” sözcüğünün birleştirilmesi ile oluşturulan bu kavram “evren ötesi” anlamını ihtiva eder. Peki, evren ötesi anlamına gelen metaverse ile ne ifade edilmektedir?
Metaverse, en özel ifade ile, bütün dijital evrenlerin birleştirilmesiyle birlikte meydana getirilen kolektif ve aynı zamanda sanal bir paylaşım alanına, bir diğer ifade ile dijital dünyaların tamamını içeren kurgusal bir evrene işaret eder. Bireylerin ezici çoğunluğu, gelecekte tam anlamıyla teşekkül edecek metaverse’e ulaşmak için sanal gerçeklik veyahut artırılmış gerçeklik kullanılacak.
Metaverse Kavramının Tarihi
Metaverse
, ilk kez Neal Stephenson’un kaleme aldığı Snow Crash adlı romanda kullanılmıştır. Romanda, gerçek bireylere ait avatarların yer aldığı ve üç boyutlu özellik gösteren bir sanal dünyadan bahsedilmekte ve bu sanal dünya ise metaverse ile özdeşleştirilmektedir. Bu örneğin haricinde, birçok bilim kurgu içeriğinde de kullanılan metaverse kavramı, en son 2018 yılında sinemaya uyarlanan bir eserde, Ready Player One isimli kitapta yer bulmaktadır. Kitapta metaverse kavramına, insanların sanal gerçekliği kullanarak dijital bir evrende etkileşim kurabilmeleri ve vakit geçirebilmeleri şeklinde yer verilmektedir.
Metaverse ve Sanal Gerçeklik?
Web teknolojileri içerisinde önemli bir eşik olan web 3.0 ile bireylerin, dijital ortamları kullanarak birbirleri ile iletişim kurması sağlanmıştı. Fakat metaverse kavramı ile bireylerin kurduğu bir iletişimin bambaşka bir boyuta taşınması planlanmakta ve bireylerin metaverse sayesinde sanal gerçeklik ya da artırılmış gerçekliği kullanarak dijital bir dünyada bulunabilmesi, zaman geçirebilmesi ve dijital dünyada kaybolabilmesinin mümkün olduğu ifade edilmekte.
Günümüz oyunlarının birçoğunda sanal gerçeklikten yararlanılmakta. Fakat metaverse ile birlikte kullanılacak sanal gerçeklik, günümüzdeki kullanım alanının ve hacminin çok ötesine çıkarak önemli ölçüde değişecek. Bir diğer ifade ile, oluşturulan dijital dünyada, sanal gerçeklik kullanılarak üç boyutlu avatarların oluşturulması sağlanacak ve bu avatarlar yardımıyla vakit geçirmek, oyun oynamak, eğlenceli aktivitelere katılmak gibi gün içinde yapılan birçok etkinliğin gerçekleştirilmesi mümkün olacak. Fakat bunun için web teknolojileri ve sanal gerçekliğin çok daha hızlı ilerlemesi ve mesafe kat etmesi gerekmekte. Bu nedenle metaverse kavramına yapılan atıfların ve beklentilerin birçoğu bugün için hayal düzeyinde.
Metaverse ve Kripto Para
Metaverse ve kripto para da yakından ilişki kurmakta. Özellikle son zamanlarda artan NFT satışları ile birlikte bu ilişki daha da güçlenmekte. Bu ilişkiyi daha net anlamak için NFT’nin ne olduğunu izah etmekte yarar var. NFT, en kısa ifade ile çeşitli eserlerin dijital dünyada alınıp satılmasına ortam hazırlayan bir sistemdir. NFT ile satışa sunulan bu eserlerin metaverse ile sergilenmesi ve satışa çıkarılabilmesi de beklentiler arasında. Yani metaverse ile birlikte blockhain teknolojisi de kullanılarak, bireylerin sahip olduğu kripto para varlıklarının sanal bir ekonomi inşa edilerek dijital evrene aktarılması ve burada da kullanılabilmesi amaçlanmakta.
Facebook gibi devasa teknoloji markalarının da oldukça büyük yatırımlar yaparak metaverse evrende yer alacağına işaret etmesi, kişilerin metaverse coinlere büyük rağbet göstermesine neden oldu. Metaverse coinlerine olan ilgi ile birlikte söz konusu coinlerin nereden ve nasıl alınacağı da merak edildi. Metaverse coinleri, tıpkı günümüz coinlerini satın alır gibi, Binance vb. kripto para borsaları üzerinden satın alınabilmektedir.